خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷
خانه » موجودات ماورایی » جن » جن – Jinn (قسمت دوم )
جن  – Jinn (قسمت دوم )

جن – Jinn (قسمت دوم )

جن – Jinn (قسمت دوم)

 در این حال به روایات تعریف جن می پردازیم .

ماهیت و حقیقت این موجودات چندان برای ما روشن نیست ولی از پارهای آیات و روایات میتوان به برخی از مشخصات این موجود دست یافت ، از جمله :
 

  • از آتش آفریده شده و خلق آن پیش از خلق انسان است .
  •  جن نیز مانند انسان مکلف و مسئول است .
  • دسته های از آنها مؤمن و گروهی کافر، عده هایی از آنها نیک کردار و برخی از آنها زشت کردارند .
  • بعضی از آنها مرد و مذکر و پاره ای دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز میکنند .
  •  آنها زندگی میکنند و میمیرند .
  • دارای شعور و اراده اند و میتوانند با سرعت حرکت کنند . مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس – ملکه سبا .
  •  مسخّر انسان میگردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسانها،جنها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند .
  •  در روایات آمده است که جن مؤمن برای پیامبران و امامان، مسخر میشوند و خدمت میکنند و کسانی که به اذن الهی ولایتی دارند نیز میتوانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند.
  • از پارهای آیات قرآنی و روایات معلوم میشود که جنیان به پیامبر خدا(ص) ایمان آوردهاند .

 اما این که جن در کجای زمین قرار دارد ؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است , هر چند برخی از روایات به اماکنی که جنیان در آنجا حضور بیشتری دارند اشاره شده است . آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودی است جسمانی با این تفاوت که انسان از خاک و جن از آتش است . این تعبیر بیانگر قابلیت های ویژه جن به دلیل لطافت خاص جنس آنها می باشد ولی انسان به دلیل آگاهی و شعورش از جن برتر است .

 طبعا همانطور که انسان دارای روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطهای نزدیک وجود دارد، میتوان تصور کرد که چنان که برخی از انسانها با ریاضت واجد شرایط سیر روحی در عوالم دیگر میشوند , برای جن نیز در شرایط خاص روحی این امکان هست که روح آنها گاهی با عالم بالا تماس حاصل کند اما به هر روی مکان اصلی آنها همین زمین است و حتی تماس با عالم بالا نیز طبق برخی آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول (ص) برای آنها ممنوع شده است .

 البته برخی از روایات به اماکن خاصی اشاره کرده اند که جن در آنجا حضور بیشتری دارد و گویا مانند موطن اصلی آنها تلقی میشود، بیابانها، مناطق خلوت، مکانهای نجس، حمام، دستشویی، محل دفن مردگان و مانند آن …

موفق و موید باشید

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی مطالب و مقالات و اموزش های سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مشکل شرعی دارد - طراحی شده توسط پارس تمز